Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C22TR3
BZG05C22TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C22TR3
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C22TR3.pdf
Availability of BZG05C22TR3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZG05C22TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C22TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C22TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)600 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 16V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C22TR3
Related LinksBZG05, BZG05C22TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C22TR3 Details Description
Related parts for BZG05C22TR3
CAP TANT 0.33UF 50V 20% 1411 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 8V 3.3A 6-TSOP datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 4.41"L X 2.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
1/2 INCH HST BLACK 100/12" PKG datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf