Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C27TR
BZG05C27TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C27TR
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C27TR.pdf
Availability of BZG05C27TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZG05C27TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C27TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C27TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)750 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C27TR
Related LinksBZG05, BZG05C27TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C27TR Details Description
Related parts for BZG05C27TR
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR SYNC 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 1A datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 50W datasheet.pdf
PLUG RWE 5.08 EMATE 23 G datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf