Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C33-HE3-TR
BZG05C33-HE3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C33-HE3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 33V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C33-HE3-TR.pdf
Availability of BZG05C33-HE3-TR
QUANTITY
BZG05C33-HE3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C33-HE3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C33-HE3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)35 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 24V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C33-HE3-TR
Related LinksBZG05C3, BZG05C33-HE3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C33-HE3-TR Details Description
Related parts for BZG05C33-HE3-TR
RES SMD 226K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 179-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf