Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C36-E3-TR3
BZG05C36-E3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C36-E3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 36V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C36-E3-TR3.pdf
Availability of BZG05C36-E3-TR3
QUANTITY
BZG05C36-E3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C36-E3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C36-E3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C36-E3-TR3
Related LinksBZG05C3, BZG05C36-E3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C36-E3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C36-E3-TR3
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 3W 1225 datasheet.pdf
ANT PHANTOM SB 902-928MHZ BK datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
IC FLASH 128GBIT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1800V 300NS DO-204AL datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf