Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C36-HE3-TR
BZG05C36-HE3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C36-HE3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 36V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C36-HE3-TR.pdf
Availability of BZG05C36-HE3-TR
QUANTITY
BZG05C36-HE3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C36-HE3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C36-HE3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C36-HE3-TR
Related LinksBZG05C3, BZG05C36-HE3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C36-HE3-TR Details Description
Related parts for BZG05C36-HE3-TR
CONN PLUG 6POS MTA156 20AWG YELL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 340 OHM 1% 10W datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf