Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C36TR
BZG05C36TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C36TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C36TR.pdf
Availability of BZG05C36TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZG05C36TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C36TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C36TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)1000 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C36TR
Related LinksBZG05, BZG05C36TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C36TR Details Description
Related parts for BZG05C36TR
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC CTRLR MULTIPHASE VRM10 28SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 6W datasheet.pdf