Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C43-HE3-TR3
BZG05C43-HE3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C43-HE3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 43V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C43-HE3-TR3.pdf
Availability of BZG05C43-HE3-TR3
QUANTITY
BZG05C43-HE3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C43-HE3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C43-HE3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C43-HE3-TR3
Related LinksBZG05C43, BZG05C43-HE3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C43-HE3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C43-HE3-TR3
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO201AE datasheet.pdf
KURLY LOK .16 - .24"DIA .82"HT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 2512 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
M6311 4 IN CIRCLE LABEL, SYMBO datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf