Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C4V3TR
BZG05C4V3TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C4V3TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C4V3TR.pdf
Availability of BZG05C4V3TR
QUANTITY
BZG05C4V3TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C4V3TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C4V3TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)13 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C