Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C51-E3-TR3
BZG05C51-E3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C51-E3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 51V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C51-E3-TR3.pdf
Availability of BZG05C51-E3-TR3
QUANTITY
BZG05C51-E3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C51-E3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C51-E3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)115 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 39V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C51-E3-TR3
Related LinksBZG05C5, BZG05C51-E3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C51-E3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C51-E3-TR3
CONN PIN IDC 30POS LONG W/O EAR datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CABLE datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf