Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C6V8-E3-TR
BZG05C6V8-E3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C6V8-E3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C6V8-E3-TR.pdf
Availability of BZG05C6V8-E3-TR
QUANTITY
BZG05C6V8-E3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C6V8-E3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C6V8-E3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C6V8-E3-TR
Related LinksBZG05C6, BZG05C6V8-E3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C6V8-E3-TR Details Description
Related parts for BZG05C6V8-E3-TR
IDC CABLE - MKR50K/MC50M/MKR50K datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf