Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C6V8-HE3-TR3
BZG05C6V8-HE3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C6V8-HE3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C6V8-HE3-TR3.pdf
Availability of BZG05C6V8-HE3-TR3
QUANTITY
BZG05C6V8-HE3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C6V8-HE3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C6V8-HE3-TR3
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C6V8-HE3-TR3
Related LinksBZG05C6V, BZG05C6V8-HE3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C6V8-HE3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C6V8-HE3-TR3
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 91PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf