Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C8V2-HE3-TR3
BZG05C8V2-HE3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C8V2-HE3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C8V2-HE3-TR3.pdf
Availability of BZG05C8V2-HE3-TR3
QUANTITY
BZG05C8V2-HE3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C8V2-HE3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C8V2-HE3-TR3
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C8V2-HE3-TR3
Related LinksBZG05C8V, BZG05C8V2-HE3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C8V2-HE3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C8V2-HE3-TR3
IC REG LDO 3.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 150MA 2.2 OHM datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf