Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C91TR3
BZG05C91TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C91TR3
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C91TR3.pdf
Availability of BZG05C91TR3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZG05C91TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C91TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C91TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)91V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)3000 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 68V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C91TR3
Related LinksBZG05, BZG05C91TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C91TR3 Details Description
Related parts for BZG05C91TR3
IDC CABLE - HKR14S/AE14M/HKR14S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 15POS 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 850 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 12A 24VDC datasheet.pdf