Bulgin BZH11/A0620/10
BZH11/A0620/10 picture photo
Mfg. Part Number
BZH11/A0620/10
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
PWR INLET/OUTLET MOD FILT DP 6A
Datasheet Download
BZH11/A0620/10.pdf
Availability of BZH11/A0620/10
QUANTITY
BZH11/A0620/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZH11/A0620/10
Internal Part NumberEIS-BZH11/A0620/10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPolysnap® BZH
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-2-2/F (C14 Variant); IEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3 per connection (2)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout DimensionsRectangular - 106.00mm x 34.40mm
Panel Thickness0.039" ~ 0.118" (1.00mm ~ 3.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZH11/A0620/10
Related LinksBZH11/A, BZH11/A0620/10 Datasheet, Bulgin Distributor
BZH11/A0620/10 Details Description
Related parts for BZH11/A0620/10
FLOATSWITCH VERT 25VA SGL 152MM datasheet.pdf
IDC CABLE - APR14B/AE14M/X datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT HINGE SILV SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1575MHZ 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100 30AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED CBI 2MM RED 583NM SMD datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HYBR.CABLE ASSY,AC,50M,FO+POW-MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf