| Internal Part Number | EIS-BZM27/Z0000/59B | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules | |
| Series | Polysnap® BZM | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Style | IEC 320-C14 | |
| Connector Type | Receptacle, Male Blades - Module | |
| Current - IEC | 10A | |
| Voltage - IEC | 250VAC | |
| Current - UL | 15A | |
| Voltage - UL | 250VAC | |
| Filter Type | Unfiltered - Commercial | |
| Fuse | No | |
| Number of Positions | 3 | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | |
| Switch Features | Switch On-Off, Illuminated | |
| Features | - | |
| Fuse Holder, Drawer | - | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 54.90mm x 21.30mm | |
| Panel Thickness | 0.059" (1.50mm) | |