Vishay Semiconductor/Diodes Division BZM55B2V7-TR3
BZM55B2V7-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZM55B2V7-TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 500MW MICROMELF
Datasheet Download
BZM55B2V7-TR3.pdf
Availability of BZM55B2V7-TR3
QUANTITY
BZM55B2V7-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM55B2V7-TR3
Internal Part NumberEIS-BZM55B2V7-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)600 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device PackageMicroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM55B2V7-TR3
Related LinksBZM55B, BZM55B2V7-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZM55B2V7-TR3 Details Description
Related parts for BZM55B2V7-TR3
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT563 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 9 SILVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 35M datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 WHT 150' datasheet.pdf
RS PLC DI W/LD F&CB 1771-ID1 datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf