Vishay Semiconductor/Diodes Division BZM55B4V7-TR
BZM55B4V7-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZM55B4V7-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 500MW MICROMELF
Datasheet Download
BZM55B4V7-TR.pdf
Availability of BZM55B4V7-TR
QUANTITY
BZM55B4V7-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM55B4V7-TR
Internal Part NumberEIS-BZM55B4V7-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)600 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device PackageMicroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM55B4V7-TR
Related LinksBZM55B, BZM55B4V7-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZM55B4V7-TR Details Description
Related parts for BZM55B4V7-TR
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC SMB datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf