Vishay Semiconductor/Diodes Division BZM55B7V5-TR
BZM55B7V5-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZM55B7V5-TR
Datasheet Download
BZM55B7V5-TR.pdf
Availability of BZM55B7V5-TR
QUANTITY
BZM55B7V5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM55B7V5-TR
Internal Part NumberEIS-BZM55B7V5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM55B7V5-TR
Related LinksBZM55B, BZM55B7V5-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZM55B7V5-TR Details Description
Related parts for BZM55B7V5-TR
IC REG LDO -2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 48POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 11POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf