Vishay Semiconductor/Diodes Division BZM55C3V6-TR3
BZM55C3V6-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZM55C3V6-TR3
Datasheet Download
BZM55C3V6-TR3.pdf
Availability of BZM55C3V6-TR3
QUANTITY
BZM55C3V6-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM55C3V6-TR3
Internal Part NumberEIS-BZM55C3V6-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)600 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM55C3V6-TR3
Related LinksBZM55C, BZM55C3V6-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZM55C3V6-TR3 Details Description
Related parts for BZM55C3V6-TR3
CONN TERM BLOCK .2" SIDE 11POS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 900MA 220 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 27K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf