Vishay Semiconductor/Diodes Division BZM55C56-TR
BZM55C56-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZM55C56-TR
Datasheet Download
BZM55C56-TR.pdf
Availability of BZM55C56-TR
QUANTITY
BZM55C56-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZM55C56-TR
Internal Part NumberEIS-BZM55C56-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)1000 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 43V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZM55C56-TR
Related LinksBZM55, BZM55C56-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZM55C56-TR Details Description
Related parts for BZM55C56-TR
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24SO datasheet.pdf
GTC THERMO INPUT ANALOG OUTPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESS IN TOOL 6PR X 10COLUMN BCP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf