Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT03C150-TAP
BZT03C150-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZT03C150-TAP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 204VC SOD57
Datasheet Download
BZT03C150-TAP.pdf
Availability of BZT03C150-TAP
QUANTITY
BZT03C150-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT03C150-TAP
Internal Part NumberEIS-BZT03C150-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)138V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp204V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-57, Axial
Supplier Device PackageSOD-57
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT03C150-TAP
Related LinksBZT03C, BZT03C150-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT03C150-TAP Details Description
Related parts for BZT03C150-TAP
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS 2PNP 150V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED 62-227B COOL WHT 5700K 4SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING CARRIER 64POS LONG datasheet.pdf