Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT03C160-TAP
BZT03C160-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZT03C160-TAP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 224VC SOD57
Datasheet Download
BZT03C160-TAP.pdf
Availability of BZT03C160-TAP
QUANTITY
BZT03C160-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT03C160-TAP
Internal Part NumberEIS-BZT03C160-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)153V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp224V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-57, Axial
Supplier Device PackageSOD-57
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT03C160-TAP
Related LinksBZT03C, BZT03C160-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT03C160-TAP Details Description
Related parts for BZT03C160-TAP
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO W/FILTER 16-TQFN datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
LED 1" FLAT GREEN PMI 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DUCT MNT ASPIRATION BOX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf