Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT03D75-TAP
BZT03D75-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZT03D75-TAP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 59VWM 107VC SOD57
Datasheet Download
BZT03D75-TAP.pdf
Availability of BZT03D75-TAP
QUANTITY
BZT03D75-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT03D75-TAP
Internal Part NumberEIS-BZT03D75-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)59V
Voltage - Breakdown (Min)67.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-57, Axial
Supplier Device PackageSOD-57
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT03D75-TAP
Related LinksBZT03D, BZT03D75-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT03D75-TAP Details Description
Related parts for BZT03D75-TAP
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC DRVR MOSF DUAL N-CH HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 2.5MM XH 1POS datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 19POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3C030MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
DIN TYPE C STR REC LFCNR datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS VERT LONG GOLD datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf