Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B18-E3-18
BZT52B18-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B18-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 500MW SOD-123
Datasheet Download
BZT52B18-E3-18.pdf
Availability of BZT52B18-E3-18
QUANTITY
BZT52B18-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B18-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B18-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)18 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B18-E3-18
Related LinksBZT52B1, BZT52B18-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B18-E3-18 Details Description
Related parts for BZT52B18-E3-18
LED MATRIX 5X7 1.5" 630NM RED CA datasheet.pdf
MOD INLET W/MED FILTER 3A SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC P600 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7S 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf