Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B18-G3-08
BZT52B18-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B18-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 500MW SOD-123
Datasheet Download
BZT52B18-G3-08.pdf
Availability of BZT52B18-G3-08
QUANTITY
BZT52B18-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B18-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B18-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)18 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B18-G3-08
Related LinksBZT52B1, BZT52B18-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B18-G3-08 Details Description
Related parts for BZT52B18-G3-08
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 192A SOT-227 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf