Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B2V7-G3-18
BZT52B2V7-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B2V7-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B2V7-G3-18.pdf
Availability of BZT52B2V7-G3-18
QUANTITY
BZT52B2V7-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B2V7-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B2V7-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)75 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B2V7-G3-18
Related LinksBZT52B2, BZT52B2V7-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B2V7-G3-18 Details Description
Related parts for BZT52B2V7-G3-18
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.75 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STR NO DRAIN HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
PLUG CONN ASSY 26-F-E-20-P-N datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf