Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B2V7-G3-18
BZT52B2V7-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B2V7-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B2V7-G3-18.pdf
Availability of BZT52B2V7-G3-18
QUANTITY
BZT52B2V7-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B2V7-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B2V7-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)75 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B2V7-G3-18
Related LinksBZT52B2, BZT52B2V7-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B2V7-G3-18 Details Description
Related parts for BZT52B2V7-G3-18
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf