Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B3V6-G3-18
BZT52B3V6-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B3V6-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B3V6-G3-18.pdf
Availability of BZT52B3V6-G3-18
QUANTITY
BZT52B3V6-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B3V6-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B3V6-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B3V6-G3-18
Related LinksBZT52B3, BZT52B3V6-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B3V6-G3-18 Details Description
Related parts for BZT52B3V6-G3-18
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ 10VSSOP datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"X6" 5 PCS datasheet.pdf
CONN FMALE M12 5PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 1.6MM datasheet.pdf
ADAPTER BOARD FOR AS5134 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SPDT ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf