Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B3V6-HE3-18
BZT52B3V6-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B3V6-HE3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B3V6-HE3-18.pdf
Availability of BZT52B3V6-HE3-18
QUANTITY
BZT52B3V6-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B3V6-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B3V6-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B3V6-HE3-18
Related LinksBZT52B3V, BZT52B3V6-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B3V6-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52B3V6-HE3-18
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 5A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC 8SOIC datasheet.pdf
SMA JACK/PLUG ATTENUATOR 3DB 2W datasheet.pdf