Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B43-G3-08
BZT52B43-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B43-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B43-G3-08.pdf
Availability of BZT52B43-G3-08
QUANTITY
BZT52B43-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B43-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B43-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 32V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B43-G3-08
Related LinksBZT52B4, BZT52B43-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B43-G3-08 Details Description
Related parts for BZT52B43-G3-08
DIODE MODULE 40V 200A TO244AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO41 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 2POS PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT datasheet.pdf