Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B43-HE3-18
BZT52B43-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B43-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B43-HE3-18.pdf
Availability of BZT52B43-HE3-18
QUANTITY
BZT52B43-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B43-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B43-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 32V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B43-HE3-18
Related LinksBZT52B4, BZT52B43-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B43-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52B43-HE3-18
EVALUATION MODULE FOR TPA2012D2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER DC EMC/EMI PV INVERTERS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
RES .68 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
LINK datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 10 V datasheet.pdf