Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B47-G3-18
BZT52B47-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B47-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B47-G3-18.pdf
Availability of BZT52B47-G3-18
QUANTITY
BZT52B47-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B47-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B47-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 35V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B47-G3-18
Related LinksBZT52B4, BZT52B47-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B47-G3-18 Details Description
Related parts for BZT52B47-G3-18
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W DUAL +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE GN CABLE ASSY datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 30.1153MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf