Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B51-E3-08
BZT52B51-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B51-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B51-E3-08.pdf
Availability of BZT52B51-E3-08
QUANTITY
BZT52B51-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B51-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B51-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B51-E3-08
Related LinksBZT52B5, BZT52B51-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B51-E3-08 Details Description
Related parts for BZT52B51-E3-08
IC FLASH 2MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK 8BIT PROGR 40LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 62K OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH GRN datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO216 datasheet.pdf
160,PLUG,VT,145,30AU,AP datasheet.pdf
FUSE 125A 1500V 1XL PV BOLT-IN V datasheet.pdf