Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B51-G3-18
BZT52B51-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B51-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B51-G3-18.pdf
Availability of BZT52B51-G3-18
QUANTITY
BZT52B51-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B51-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B51-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B51-G3-18
Related LinksBZT52B5, BZT52B51-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B51-G3-18 Details Description
Related parts for BZT52B51-G3-18
CONN HEADER RTANG .100 4POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V 0805 datasheet.pdf
MODULE BUS FEMALE SCREW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO201AD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X72" A MED datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
7 POS MIXED REC HSG CODA datasheet.pdf