Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B51-HE3-08
BZT52B51-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B51-HE3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B51-HE3-08.pdf
Availability of BZT52B51-HE3-08
QUANTITY
BZT52B51-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B51-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B51-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B51-HE3-08
Related LinksBZT52B5, BZT52B51-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B51-HE3-08 Details Description
Related parts for BZT52B51-HE3-08
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-RA 24" RG-316 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 50W datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 20MM-200MM PREWIR datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 400MW ALF2 datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 10X8X6" GREY datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 M25 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf