Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B5V1-HE3-08
BZT52B5V1-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B5V1-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B5V1-HE3-08.pdf
Availability of BZT52B5V1-HE3-08
QUANTITY
BZT52B5V1-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B5V1-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B5V1-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 800mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B5V1-HE3-08
Related LinksBZT52B5V, BZT52B5V1-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B5V1-HE3-08 Details Description
Related parts for BZT52B5V1-HE3-08
ROUND SPACER #8 PVC 1/2" datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO15 datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 5% CERAMIC VERT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO263AB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 750W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE MTL 2A datasheet.pdf
TAPE POLYESTER BLUE 3/8"X10YDS datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf