Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B5V1-HE3-18
BZT52B5V1-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B5V1-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B5V1-HE3-18.pdf
Availability of BZT52B5V1-HE3-18
QUANTITY
BZT52B5V1-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B5V1-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B5V1-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 800mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B5V1-HE3-18
Related LinksBZT52B5V, BZT52B5V1-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B5V1-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52B5V1-HE3-18
CONN HEADER 330POS 2MM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES 91 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-24 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.21 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf