Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B5V6-HE3-18
BZT52B5V6-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B5V6-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B5V6-HE3-18.pdf
Availability of BZT52B5V6-HE3-18
QUANTITY
BZT52B5V6-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B5V6-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52B5V6-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B5V6-HE3-18
Related LinksBZT52B5V, BZT52B5V6-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B5V6-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52B5V6-HE3-18
CAP FILM 7.5UF 10% 180VAC QC TER datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 150K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 1.47MH 2.80A SMD datasheet.pdf
DRIVER SERVO 100W 100VAC datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 3A 125V datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A 10SOIC datasheet.pdf
LINER 24" X 200YD datasheet.pdf