Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52B8V2-G3-08
BZT52B8V2-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52B8V2-G3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52B8V2-G3-08.pdf
Availability of BZT52B8V2-G3-08
QUANTITY
BZT52B8V2-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52B8V2-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52B8V2-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±2%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52B8V2-G3-08
Related LinksBZT52B8, BZT52B8V2-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52B8V2-G3-08 Details Description
Related parts for BZT52B8V2-G3-08
XFRMR LAMINATED 1.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 4.63V 10-UDFN datasheet.pdf
REMOVABLE SHORT LINK INSUL 3WAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR R/A THOLE GOLD 36POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 6POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
2POS,TAB 2.8X0.8,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf
22000UF 16V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf