Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C11-HE3-08
BZT52C11-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C11-HE3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C11-HE3-08.pdf
Availability of BZT52C11-HE3-08
QUANTITY
BZT52C11-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C11-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C11-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C11-HE3-08
Related LinksBZT52C1, BZT52C11-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C11-HE3-08 Details Description
Related parts for BZT52C11-HE3-08
IDC CABLE - MKR40K/MC40M/MPR40K datasheet.pdf
SHELF SLIDING KEYBOARD ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DSUB 25POS PIN DUST CAP datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
AIR CYLINDER datasheet.pdf
RES 9.53M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WEST BRIDGE USB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 50V datasheet.pdf