Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C11-HE3-08
BZT52C11-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C11-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 11V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C11-HE3-08.pdf
Availability of BZT52C11-HE3-08
QUANTITY
BZT52C11-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C11-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C11-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C11-HE3-08
Related LinksBZT52C1, BZT52C11-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C11-HE3-08 Details Description
Related parts for BZT52C11-HE3-08
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES 825 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
2500 PPR datasheet.pdf
EVAL BD PI3301-21 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
DSUB 24X7 P PCB G HP T datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 15ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf