Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C11-HE3-18
BZT52C11-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C11-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 11V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C11-HE3-18.pdf
Availability of BZT52C11-HE3-18
QUANTITY
BZT52C11-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C11-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C11-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C11-HE3-18
Related LinksBZT52C1, BZT52C11-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C11-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52C11-HE3-18
IC CTRLR PWM SMPS OVP OCP 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.4K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN M12 5POS SOCKET datasheet.pdf
LICENSE PCI MAST/TARG 64BIT XP datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf