Micro Commercial Components (MCC) BZT52C11-TP
BZT52C11-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C11-TP
Brief Description
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C11-TP.pdf
Availability of BZT52C11-TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C11-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C11-TP
Internal Part NumberEIS-BZT52C11-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C11-TP
Related LinksBZT52, BZT52C11-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZT52C11-TP Details Description
Related parts for BZT52C11-TP
IC FPGA 146 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 100PS .100 SRT AU datasheet.pdf
LED YEL T1 MODULAR CLEAR LENS datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 4.5MM 8.31" datasheet.pdf
IC FIFO 1024X8 SYNC 10NS 28-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf