Diodes Incorporated BZT52C13S-7
BZT52C13S-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C13S-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C13S-7.pdf
Availability of BZT52C13S-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C13S-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C13S-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C13S-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C13S-7
Related LinksBZT52, BZT52C13S-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C13S-7 Details Description
Related parts for BZT52C13S-7
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOD PWR INLET STD FILTER 2A PNL datasheet.pdf
IC REG LDO -18V 1A TO220AB datasheet.pdf
DIODE 1.5A 1000V KBPM datasheet.pdf
IC PWR AMP MODULE 3.5GHZ 24MCOB datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 60V datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 0.02% 8W TO220-4 datasheet.pdf