Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C16-G3-18
BZT52C16-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C16-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 16V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C16-G3-18.pdf
Availability of BZT52C16-G3-18
QUANTITY
BZT52C16-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C16-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C16-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)13 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C16-G3-18
Related LinksBZT52C1, BZT52C16-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C16-G3-18 Details Description
Related parts for BZT52C16-G3-18
EVAL MODULE FOR UCC28517 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
GDT 90V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 14.86MM datasheet.pdf
TVS DIODE 84VWM 146.16VC P600 datasheet.pdf
RES 7.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf