Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C16-HE3-08
BZT52C16-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C16-HE3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 16V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C16-HE3-08.pdf
Availability of BZT52C16-HE3-08
QUANTITY
BZT52C16-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C16-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C16-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)13 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C16-HE3-08
Related LinksBZT52C1, BZT52C16-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C16-HE3-08 Details Description
Related parts for BZT52C16-HE3-08
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf