Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C20-G3-08
BZT52C20-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C20-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 20V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C20-G3-08.pdf
Availability of BZT52C20-G3-08
QUANTITY
BZT52C20-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C20-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C20-G3-08
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C20-G3-08
Related LinksBZT52C2, BZT52C20-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C20-G3-08 Details Description
Related parts for BZT52C20-G3-08
05P MTA100 CONN ASSY W/TABS datasheet.pdf
IC 24BIT 192KHZ STREO DAC 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 450V SCREW datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf