Diodes Incorporated BZT52C22-7
BZT52C22-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C22-7
Brief Description
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C22-7.pdf
Availability of BZT52C22-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C22-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C22-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C22-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C22-7
Related LinksBZT52, BZT52C22-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C22-7 Details Description
Related parts for BZT52C22-7
IC 14 BIT AIC AUDIO CODEC 64LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 48POS datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
ACCELEROMETER 1.5G 3AXIS 14-LGA datasheet.pdf
RES 11.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 14.6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf