Diodes Incorporated BZT52C22S-7
BZT52C22S-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C22S-7
Brief Description
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C22S-7.pdf
Availability of BZT52C22S-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C22S-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C22S-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C22S-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C22S-7
Related LinksBZT52, BZT52C22S-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C22S-7 Details Description
Related parts for BZT52C22S-7
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 4POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.3V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 138 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W CM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf