Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C24-G3-18
BZT52C24-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C24-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 24V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C24-G3-18.pdf
Availability of BZT52C24-G3-18
QUANTITY
BZT52C24-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C24-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C24-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C24-G3-18
Related LinksBZT52C2, BZT52C24-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C24-G3-18 Details Description
Related parts for BZT52C24-G3-18
CONV DC-DC 24V IN 3.3V OUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf